Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
OSP Łaznów

Historia OSP

 

Miejscowość Łaznów – rozciągnięta na długości 5km wieś ma starą metrykę, tudzież ciekawą historię. Najstarsza wzmianka historyczna zachowała się w dokumentach kościelnych z roku 1128.  Prawo lokowania na prawie niemieckim osada Łaźniew (Łaznów) otrzymała w 1332 r. W 1807 powstała w Łaznowie gmina, w 1808 r. – szkoła, zaś dokument erekcyjny kościoła i parafii został wystawiony z 1431r. Straż Ogniowa, jako pierwsza w byłej gminie Łaznów, powstała w 1922r. , gdy wójtem był Jan Czerwiński. Pierwszym prezesem straży był proboszcz parafii ks. Józef Madaliński, naczelnikiem Jan Piłsudzki – właściciel ziemski z Łaznowa, a sekretarzem Romuald Lechowicz – właściciel majątku Popielawy. Straż liczyła wówczas 24 członków.
Tymi, którzy inicjowali i zabiegali o powstanie OSP w Łaznowie byli: Aleksy Marusik, Antoni Płeska, Bronisław Krala, Romuald Lachowicz, Stanisław Marusik, Władysław Kufel, których możemy zobaczyć na poniższej fotografii.

1922r.

Członkowie – założyciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaznowie.

Nasi poprzednicy borykali się z wieloma trudnościami, zwłaszcza finansowymi, lecz najbardziej doskwierał brak własnego lokalu. Z tego też powodu w 1936r. rozpoczęto budowę pierwszej remizy na swojej 20 arowej działce, usytuowanej obok powstającego od roku budynku szkoły powszechnej. Fundusze pozyskiwano przez organizowanie zabaw tanecznych, loterii fantowych, zbiórek dobrowolnych. Otrzymywano również fundusze z Urzędu Gminy w Łaznowie, PZUW, ze sejmiku Powiatowego w Brzezinach. Straż do pożarów jeździła wtedy zaprzęgami konnymi.
Pierwszym samochodem bojowym był używany Steyer produkcji austriackiej zakupiony z publicznych składek.

  Pamiątkowe zdjęcia druhów na tle samochodu STEYER – 1958r.

 

Polityka eksterminacyjna w latach okupacji hitlerowskiej spowodowała, że OSP zmuszona została do działalności w zakresie pożarnictwa i ochrony mienia pod ścisłym nadzorem niemieckim. Łaznowscy strażacy brali też udział w pracy konspiracyjnej, jak: wspomaganie akcji partyzanckich, kolportaż tajnej prasy, informacje o antypolskich planach wobec środowiska. Po zakończeniu wojny odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków OSP w dniu 9 września 1945 roku.
W 1963 roku Zarząd OSP w Łaznowie podjął decyzję o budowie nowej remizy. Budowę nowej i większej remizy na miarę możliwości rozpoczęto w 1963r. Jej budowa trwała blisko 9 lat, zmagając się z brakiem funduszy, materiałów budowlanych (przydziały), przestojami z powodu prac polowych.

Budowa remizy – stan w październiku 1971r.

Oficjalnego otwarcia dokonano dopiero w 1974r. podczas obchodów 50-lecia istnienia jednostki. Po niedługim czasie okazało się, że pomieszczenia remizy nie spełniają wzrastających wymogów podczas organizacji coraz większych imprez masowych. Stąd też pomysł w roku 1979 o budowie zaplecza socjalnego. Budowę zrealizowano do 1983 roku, oddano do użytku 4.09.1983r. podczas jubileuszowych obchodów 60-lecia OSP Łaznów.

W kolejnych latach wzbogacało się wyposażenie OSP w sprzęt. Drugim samochodem w łaznowskiej straży był ZIS-25 produkcji radzieckiej. Pozyskano go z Jednostki Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim dzięki staraniom Komendy Powiatowej Straży w Brzezinach. Pojazd ten jak się okazało w latach następnych, był bardzo awaryjny. Kolejnym, trzecim samochodem bojowym był Studer-Backer produkcji amerykańskiej. Sprowadzono go w 1961 roku przy pomocy Komendy Powiatowej Straży w Brzezinach z Jednostki Wojskowej w Słupsku. Jego parametry techniczne sprawiły, iż był on najnowocześniejszym wozem pożarnym w okolicy.

Druhowie na tle starej remizy i samochodu Studer-Backer 1968r.

 

Czwartym samochodem pożarniczym jednostki OSP Łaznów był Star 25 GBAM 2/8+8 typ 003. Służył straży do roku 1984, później przekazany został do OSP w Zacharzu.

Star 25 „Babcia” GBAM 2/8+8

 

 

W 1984 roku dzięki staraniom Zarządu OSP w Łaznowie i przy pomocy Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Koluszkach otrzymano samochód pożarniczy Star 240L typ 005, który był z kolei piątym własnym samochodem.

Star 240 typ 005 GBM 2,5/8

          W 1991 roku OSP Łaznów liczyła 51 członków czynnych, 4 wspierających i 5 honorowych.
Dnia 31 stycznia 1991 roku na walnym zebraniu postanowiono założyć kronikę z działalności OSP i Orkiestry Dętej. Spisywanie jej powierzono dh Władysławowi Jastrzębskiemu z Kolonii Łaznów.

W dniu 1 lipca 1992 roku powstał Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. W związku z reformą struktur ochrony przeciwpożarowej powstała Jednostka Ratowniczo Gaśnicza w Koluszkach, która sprawowała kontrolę i zabezpieczenie ppoż. gminy Rokiciny.

W dniach od 30 sierpnia do 4 września 1992 roku sekcja bojowa z naszej jednostki w składzie: Władysław Błaszczyk, Henryk Andryszek, Grzegorz Indrzejczyk, Marian Sapała, Grzegorz Szymański wraz z samochodem GBM8/8 brała udział w gaszeniu bardzo dużego pożaru kompleksu leśnego koło Kuźni Raciborskiej.

Sala OSP w Łaznowie zawsze była otwarta dla środowiska. W latach 60–tych regularnie, co tydzień przyjeżdżało tu Kino Objazdowe i wyświetlano filmy. Na prośbę księdza proboszcza w Łaznowie i organizatorów „Oaz” dla rodzin katolickich urządzano w sali – miesiące letnie, a w latach 90-tych – stołówkę. Przez cały okres działalności OSP, zarówno w starej, jak i nowej Sali – organizowano zabawy taneczne i dyskoteki. Początek lat 90. był okresem, w którym zabawy taneczne organizowane przez naszą straż przynosiły nikłe zyski. Próbowano na ich miejsce otworzyć dyskoteki, ale również nie przyniosły zamierzonego skutku. Wobec powyższego zaprzestano całkowicie organizować tego typu imprezy.

Warto podkreślić lojalność i deklarację statutową OSP w Łaznowie wobec swoich władz zwierzchnich a także parafialnego kościoła Katolickiego pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. OSP w Łaznowie konsekwentnie przestrzegała i realizowała kolejne jubileusze. W 1993 roku – z rocznym opóźnieniem odbyła się uroczystość 70–lecia istnienia OSP w Łaznowie.
Wśród wielu wydarzeń – mszy św. – raportu złożonego wobec władz społeczno – politycznych i resortowych – najistotniejsze było odsłonięcie Pomnika upamiętniającego odzyskanie niepodległości państwa polskiego
w 1918 roku.  Mszę świętą w tej intencji odprawił w miejscowym Kościele ks. Z. Kowalczyk. Były też odznaczenia i wyróżnienia.

Uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości polskiej w 1918r.

 

Ważnym wydarzeniem dla OSP w Łaznowie była decyzja Komendanta Głównego PSP z dn. 8 marca 1995 r. o włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

Druhowie OSP w Łaznowie uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych  z widocznymi sukcesami, np.
w 1997 roku w Koluszkach wywalczyli pierwsze miejsce, pokonując OSP w Chrustach. Dało to możliwość wzięcia udziału w zawodach na szczeblu rejonowym, które odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim. Tam wywalczyliśmy piąte miejsce.

Początek roku 1998 był dla jednostki niezwykle pomyślny. Z Komendy Głównej kierowanej przez gen. poż. Ignacego Ścibiorka jednostka otrzymała dotację 80 tyś. złotych na zakup nowego podwozia samochodu Star 244L. Brakujące 5 tyś. jednostka otrzymała na prośbę zarządu dzięki przychylności ponownie wybranej na drugą kadencję wójta Gminy Rokiciny mgr E. Kusideł oraz radnych z naszej wioski: Urszuli Mazur-Stasiak i Zenonowi Płesce.

Star 244L GBA 2,5/16.

W dniu 12 lipca 1998 r., uroczyście obchodzono jubileusz 75-lecia OSP w Łaznowie na którym jednostka otrzymała nowy sztandar z rąk nadbryg. Ignacego Ścibiorka. Jak zwykle wręczono odznaczenia zasłużonym dla pożarnictwa.

Moment przekazania sztandaru przez gen.poż. I. Ścibiorka na ręce naczelnika dh W. Stasiaka.

          W związku z reformą administracyjną z 1999 r., Łaznów. znajduje się w powiecie tomaszowskim, woj. Łódzkie. Jednostka OSP podlega Komendzie Powiatowej PSP w Tomaszowie Mazowieckim.

Wśród sprzymierzeńców OSP w Łaznowie i blisko z nią współpracujących jest Koło Gospodyń Wiejskich (KGW). Wspólnym terenem działań było najbliższe środowisko, w którym występowały takie formy jak: wspólne imprezy – uroczystości, zabawy taneczne, spotkania karnawałowe, prelekcje i odczyty, dożynki.  KGW organizowało kursy kroju i szycia, gospodarstwa domowego i inne.

W roku 2002 odbył się kolejny – już osiemdziesiąty – jubileusz istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaznowie.
Na jubileusz przybyli zaproszeni goście wśród których byli m.in.:

– były Z-ca Komendanta Głównego PSP nadbryg. w st. spocz. Ignacy Ścibiorek,

–  Wojewoda Łódzki Krzysztof Makowski,

–  Komendant Wojewódzki PSP woj. łódzkiego nadbryg. Tadeusz Karcz,

–  dh Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Tadeusz Cisowski ,

–  Wójt Gminy Rokiciny pan Jan Klepacz,

–  Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji.

 

Obecnie OSP Łaznów jest najlepiej wyposażoną jednostką OSP w powiecie tomaszowskim, posiadamy dwa samochody bojowe: Mercedes-Benz ATEGO AF4x4 GBA 2,5/27 i SLRt Ford Transit, obydwa doskonale wyposażone.

SLRt Ford Transit i Mercedes-Benz ATEGO AF4x4 GBA 2,5/27.

          Członkowie jednostki to bardzo dobrze wyszkoleni ratownicy w tym: dowódcy sekcji, ratownicy medyczni, radiotelegrafiści, kierowcy oraz szeregowi ratownicy za co niedawno została włączona do jednostek kategorii
„JOT – 2”. Ochotnicza Straż Pożarna w Łaznowie wychowała już wielu wspaniałych pożarników, czego dowodem jest członek honorowy i opiekun jednostki OSP w Łaznowie nadbryg. w st. spocz. Ignacy Ścibiorek,  były Z-ca Komendanta Głównego PSP, który wywodzi się ze środowiska łaznowskiego.
Członkowie OSP w Łaznowie to w połowie zawodowcy, którzy pełnią służbę w jednostkach organizacyjnych PSP w Tomaszowie Mazowiecki, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i w Koluszkach.
Ochotnicza Straż Pożarna w Łaznowie w obecnym kształcie to 84 członków zwyczajnych, w tym jedna kobieta (Edyta Płeska),  o przeciętnej wieku 35lat i tylko 18 członków powyżej 50 lat życia. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 10 druhów, orkiestra ok. 35 osób, to również 16 zacnych członków honorowych i 16 wspierających.
Trzon jednostki, czyli zastępy bojowe składają się z 38 wyszkolonych ratowników w tym 10 dowódców, 9 naczelników, 13 kierowców, 22 ratowników technicznych, 18 ratowników medycznych, 12 z uprawnieniami   LPR-u skupionych w jednostce operacyjno-technicznej kat II.

Od kilku lat jesteśmy zarejestrowani w KRS jako organizacja pożytku publicznego.

W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, zgodnie z tradycją zarząd przystąpił do przeprowadzenia spóźnionego o rok jubileuszu 90-lecia istnienia i działalności OSP Łaznów w dniu 29.09.2013r. by podsumować pewien etap w naszej służbie, zaprezentować dorobek, spuściznę historyczną, uhonorować najlepszych druhów, wymienić doświadczenia radości i troski wobec szerokiej rzeszy strażackiej braci , zaproszonych gości  i mieszkańców.

Pododdziały podczas uroczystości 90-lecia OSP Łaznów na placu przy remizie.

O przebiegu uroczystości można przeczytać na naszej stronie w archiwum, zapraszamy także do przeglądania galerii.

 

Integralną częścią OSP Łaznów jest Orkiestra Dęta, oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. O ich historii możesz przeczytać w zakładce Orkiestra Dęta i MDP.