Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
OSP Łaznów

Orkiestra Dęta

Orkiestra Dęta, która stanowi integralną część Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaznowie powstała w 1916 roku, dzięki grupie młodych zapaleńców. Początkowo orkiestra liczyła szesnastu muzykantów, a jej kapelmistrzem w latach
1916 – 1917 był pan Kamiński z Tomaszowa Mazowieckiego.
Fundusze na zakup instrumentów powstały ze składek pieniężnych rodziców ówczesnych członków orkiestry. Chłopcy jednak długo nie cieszyli się muzykowaniem, gdyż kilku z nich wstąpiło na ochotnika do wojska. Były to czasy ostatniego etapu I–szej wojny światowej, wszyscy żyli nadzieją na odzyskanie przez Polskę niepodległości. W 1917 r. instrumenty zostały zarekwirowane przez władze zaborcze. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę suwerenności, do Warszawy udała się delegacja mieszkańców Łaznowa, której celem było uzyskanie zgody na ponowny przydział instrumentów dla orkiestry. Kapelmistrzem został wówczas pan Chojnacki z Łodzi.

Pierwsza strażnica w 1930r. orkiestra dęta oraz członkowie czynni OSP Łaznów.

Następna przerwa w działalności orkiestry nastąpiła w czasie wojny z Władzą Radziecką w 1920 roku, ponieważ kilku członków orkiestry zostało wcielonych do polskiej armii. Po zakończeniu wojny orkiestra zaczęła wykazywać dużą żywotność, wszystkie działania miały na celu pozyskiwanie funduszy na rozwój. Orkiestra brała czynny udział we wszystkich świętach państwowych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, jak również w uroczystościach kościelnych oraz rodzinnych (np. pogrzeby). Warto tutaj wspomnieć, że orkiestra brała udział w pielgrzymce na Jasną Górę w roku 1935. Kapelmistrzem w tym okresie był mieszkaniec Popielaw Stefan Januszkiewicz. Kierował on orkiestrą do swojej śmierci, czyli do 1958 roku. W roku 1935 orkiestra zajęła I miejsce w konkursie powiatowym orkiestr dętych.

Orkiestra Dęta OSP Łaznów w czasie pielgrzymki na Jasnej Górze – Częstochowa 1935r.

W latach 1958 – 1961 kapelmistrzem był Waldemar Krasoń z Kolonii Łaznów, a następnie pan Zygmunt Demontowicz z Łodzi (do roku 1965).

Pierwszym Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych w Piotrkowie Trybunalskim 1966r.

W dniu 18 września 1966r. orkiestra zajęła trzecie miejsce w Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Piotrkowie Trybunalskim. Na początku lat 70 – tych zgłosił się kapelmistrz ze stażem wojskowym pan K. Koda z Łodzi, który uczył przez 5 lat młodzież i starszych druhów naszej orkiestry. Członkowie orkiestry brali czynny udział w pielgrzymkach katolickich, występowali podczas obchodów dożynek rolniczych, czy też Świąt Maryjnych na Jasnej Górze w Częstochowie. W latach osiemdziesiątych nastąpił kryzys w działalności orkiestry, spowodowany głównie tym, że odeszło wielu starszych muzykantów a nie było nowych chętnych. Był również problem ze znalezieniem odpowiedniego kapelmistrza. Na początku lat 80 – tych w orkiestrze uczył pan Jan Krulikowski z Brzezin, lecz przez krótki okres czasu, bo tylko przez 3 lata. W roku 1989 funkcję kapelmistrza objął Jan Piątkowski z Moszczenicy. Zdołał zachęcić młodych by powrócili i podtrzymywali tradycje przodków. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Rokicinach orkiestra zaczęła rozwijać swoją działalność na terenie gminy i parafii.

Występ podczas uroczystości 75 – lecia OSP w Łaznowie – kapelmistrz Jan Piątkowski.

W roku 1988 orkiestra bierze udział w uroczystości 75 – lecia OSP w Łaznowie. Na własną prośbę, ze względu na stan zdrowia, rezygnuje z funkcji kapelmistrza Jan Piątkowski. Od dnia 1 stycznia 2000 roku nowym kapelmistrzem zostaje Zdzisław Michalski z Piotrkowa Trybunalskiego, który pracował jednak tylko przez rok. W roku 2001 zostaje zatrudniony kolejny kapelmistrz mgr Andrzej Pągowski z Łodzi. Dzięki jego zaangażowaniu i talentowi zarówno muzycznemu jak i pedagogicznemu orkiestra rozwija się w szybkim tempie. Stworzono grupę młodych muzyków ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Jeżeli nie zrezygnują, jest szansa na rozwój i aktywną działalność orkiestry w najbliższych latach.

Rokiciny Kolonia – kapelmistrz Andrzej Pągowski

Łaznowska orkiestra to jedna z nielicznych, posiadająca tak bogatą, czasami burzliwą historię. To że przetrwała już prawie 1 wiek świadczy o tym, że w Łaznowie byli, są i będą   ludzie, którzy swoje umiejętności i talenty wykorzystują do powiększania dorobku kulturalnego swojej miejscowości, a także kultywują miejscowe tradycje.

Kapelmistrzowie Orkiestry Dętej w Łaznowie:
1. Władysław Kamiński: 1916 – 1917 r.
2. Józef Chojnacki: 1918 – 1920 r.
3. Stefan Januszkiewicz: 1922 – 1958 r.
4. Waldemar Krasoń: 1958 – 1961 r.
5. Zygmunt Demontowicz: 1961 – 1965 r.
6. Krzysztof Koda: lata 70 – te (brak dokładnych danych)
7. Jan Krulikowski: lata 80 – te (brak dokładnych danych)
8. Jan Piątkowski: 1989 – 2000 r.
9. Zdzisław Michalski: 2000 – 2001 r.
10. Andrzej Pągowski: 2001 – 2013 r.
11. Paweł Bielecki: od 2013 roku.

Współczesna działalność orkiestry

 

Mianem „współczesnej działalności” Orkiestry Dętej przy OSP Łaznów można nazwać okres począwszy od dnia 1 stycznia 2001 roku do dnia dzisiejszego. Jest to okres, kiedy naszą orkiestrę prowadzi kapelmistrz pan Andrzej Pągowski, wysoko wykwalifikowany i doświadczony pedagog muzyczny. Ten kapelmistrz rozpoczynał swoje dzieło pedagogiczne w Łaznowie w 2001 roku z bardzo nieliczną grupą osób, z czego większość była na etapie nauki, dlatego też dopiero w 2002 roku mogliśmy usłyszeć Orkiestrę Dętą Łaznów na uroczystościach, przeważnie kościelnych. Po roku działalności skład orkiestry rozszerzył się, co pozwoliło na poszerzenie repertuaru. Większy skład orkiestry pozwalał wykonywać bardziej złożone utwory. W 2004 roku Orkiestra Dęta z Łaznowa wzięła, po raz pierwszy od wielu lat, udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych pow. tomaszowskiego zajmując 3 miejsce. Po tym wydarzeniu skład orkiestry po raz kolejny się powiększył i osiągnął liczbę 35 osób.

Orkiestra w ostatnich latach brała udział w różnych przeglądach na szczeblu powiatowym a także wojewódzkim. Braliśmy udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych z okazji Święta Kwiatów w Skierniewicach, Turnieju Orkiestr Dętych w Bełżycach, a także w innych uroczystościach na terenie kraju. W chwili obecnej skład orkiestry zmniejszył się nieznacznie i wynosi 30 osób. Należy jednak wspomnieć, że w ciągu tych dziesięciu lat, które tu przedstawiamy, wystąpiła duża rotacja osobowa. Jest to normalne zjawisko,  charakterystyczne w amatorskim ruchu zespołów muzycznych, w tym orkiestr dętych. Praktycznie w chwili obecnej z pierwszego składu orkiestry pozostało zaledwie kilka osób. W 2012 roku, dokładnie od lutego zatrudniony został zawodowy trębacz z długoletnim doświadczeniem instrumentalnym, a także doświadczeniem w prowadzeniu big bandów i innych zespołów wokalno instrumentalnych. Wspólnie z panem Andrzejem Pągowskim – który jest specjalistą od sekcji instrumentów dętych drewnianych – będą realizować dzieło muzyczne w Łaznowie. Planujemy rozszerzyć repertuar o utwory swingowe, a także młodzieżowe. Chcemy znacznie rozszerzyć sekcję trąbek.  Wszystko to wymaga większego zaangażowania członków orkiestry, a także rozszerzenia jej składu, dlatego zachęcamy aby każdy spróbował swoich sił i dołączył do nas, tym bardziej teraz kiedy poszerzamy swoje szeregi o kolejnego profesjonalistę. Naprawdę warto wykorzystać ten czas i tę szansę nauki pod okiem fachowców, tym bardziej, że nauka gry na instrumencie w naszej orkiestrze jest gratisowa.